Dania

Królestwo Danii, położone w Europie północnej, jest najmniejszym z państw skandynawskich.

Zdjęcia

Dania architektura
Copenhaga
Latarnia
Morze
  1. Kiedy odwiedzić Danię
  2. Dania jest dla
  3. Co warto zobaczyć
  4. Jak dostać się do Danii
  5. Aktywna Dania

Kiedy odwiedzić Danię

Odwiedzając to samo miejsce w Danii o każdej porze roku będą nam towarzyszyły zupełnie inne doznania. Weźmy choćby Ogrody Tivoli w Kopenhadze. Wiosną czy latem to prócz parku rozrywki, miejsce koncertów z muzyką na żywo oraz dancingów na świeżym powietrzu. Jesienią, za sprawą Halloween, miejsce to zamienia się w pełne dyń, przyjaznych duchów, pająków oraz strachów na wróble. Zimą natomiast organizowane są tutaj słynne bożonarodzeniowe jarmarki.

Latem duńskie plaże zachęcają do uprawiania sportów wodnych i wygrzewania się w promieniach słonecznych. Zima to natomiast miejsce spotkań morsów oraz zimowego festiwalu pływania. Wiosną oraz latem w całym kraju obywa się najwięcej imprez i festiwali, zarówno w tych największych miastach jak i małych, urokliwych miejscowościach. Jesień to czas kiedy przyroda zaczyna się zmieniać, zaczynają dominować złote kolory, szczególnie widać to poza miastami.

Kopenhaga

Dania jest dla

Dania, która posiada 443 wyspy, z czego zamieszkanych jedynie 76, jest idealnym miejscem na wakacje dla starszych, młodszych, dzieci, całych rodzin, par czy podróżujący w pojedynkę. Dzięki wyjątkowej gościnności Duńczyków, każdy poczuje się tutaj komfortowo i spędzi niezapomniane wakacje. Najpopularniejszym miejscem odwiedzin jest Kopenhaga, gdzie historyczne centrum łączy się z nowoczesną architekturą. Dania słynie z pięknych i majestatycznych zamków oraz małych, urokliwych miasteczek, w których można się zrelaksować. Nie zapominajmy, że Dania to również kraj wikingów, a więc znajdziemy tutaj wiele miejsc upamiętniających ich życie.

Brak pomysłu na rodzinny wypad? Legoland czy Ogrody Tivoli to miejsce, gdzie nie zabraknie rozrywki dla nikogo. Dla odkrywców piękna natury, Dania ma do zaoferowania zapierające dech w piersiach klify na wyspie Møn oraz wspaniałe plaże w różnych częściach kraju.

Klify na wyspie Møn

Co warto zobaczyć

Ciekawe miejsce w Danii.

Kopenhaga

Najbardziej znany symbol Kopenhagi - pomnik Małej Syrenki, który wielokrotnie padł ofiarą wandalizmu, zmiana warty gwardzistów królewskich przed pałacem Amalienborg, a może położony w samym centrum miasta park rozrywki - Ogrody Tivoli? W Kopenhadze nie sposób się nudzić. Jedna z największych w Europie, Biblioteka Królewska, od 1999 roku posiada nowy gmach, nazywany Czarnym Diamentem, za sprawą szlifowanego granitu jakim został wyłożony budynek. Fontanna bogini Gefion, znajdująca się przy porcie w Kopenhadze, przedstawia nordycką boginię, kierującą swoimi czterema synami, którzy zostali przemienieni w woły. Ta rzeźba nawiązująca do historii powstania wyspy Zelandia, została podarowana przez firmę Carlsberg, z okazji 50-cio lecia jej istnienia.

Na połączonej z miastem dziewięcioma mostami wyspie Slotsholmen, znajduje się dawny zamek królewski Christiansborg, będący obecnie siedzibą parlamentu. W jego otoczeniu można podziwiać kościół zamkowy oraz plac do jazdy konnej z pawilonami, w których znajdują się muzea. Największym w Danii kościołem jest powstała w 1209 roku katedra Marii Panny w Kopenhadze. To tutaj koronowani byli duńscy królowie oraz królowe w okresie 1445-1648. W 2004 roku odbył się tutaj ślub następcy tronu, księcia Fryderyka z Mary Donaldson.

"Najdłuższy otwarty bar w Skandynawii", tak nieoficjalnie nazywany jest Nyhavn, dzielnica portowa, gdzie wzdłuż kanału, znajdują się ulice z licznymi restauracjami, kawiarniami oraz barami. Po kanale organizowane są rejsy turystyczne, a zacumowane tutaj drewniane statki pochodzą z lat 1780-1810.

Kopenhaga

Roskilde

Pierwszy gotycki kościół w Skandynawii powstał w Roskilde. Będąca miejscem pochówku duńskich monarchów katedra była inspiracją dla sakralnego budownictwa gotyckiego w północnej Europie.

W słynnym Muzeum Łodzi Wikingów można zobaczyć 5 łodzi, które zatopione były 15 km od brzegu Roskilde, by bronić dostępu do ówczesnej stolicy Danii przed nieprzyjaciółmi. Dziś są one udostępnione dla zwiedzających. W 1997 roku, podczas budowy portu odkryto kolejne dziewięć łodzi.

Budynek stacji kolejowej z 1847 roku jest najstarszym budynkiem dworcowym, jaki znajduje się na terytorium Danii. Dworzec odgrywa ważną rolę w ostatniej drodze duńskich królów. Przybyłe koleją trumny rodziny królewskiej transportowane są ze stacji do katedry w uroczystym pochodzie.

Co roku w Roskilde odbywa się jeden z największych w północnej Europie festiwal muzyki rockowej. Od 1971 roku na muzycznej scenie wystąpiło wiele zespołów znanych na całym świecie m. in. Metallica, Rammstein, Guns'N'Roses, Slipknot, a także polscy wykonawcy Maanam, Republika czy Behemoth.

Roskilde

Helsingør

To właśnie w duńskim Helsingør znajduje się znany z szekspirowskiej powieści "Hamlet" zamek Kronborg. W XVIII wieku na terenie zamku stworzono ogród oraz symboliczny „Grób Hamleta”. Pierwotnie zamek pełnił rolę rezydencji królewskiej, a następnie ze względu na swoje położenie został przekształcony w twierdzę obronną z koszarami. Najstarszym budynkiem w mieście jest katedra św. Olafa. Początki kościoła szacuje się na około 1200 rok. Na zewnątrz znajduje się plac kościelny będący starym cmentarzem, gdzie pochówki odbywały do 1827 roku.

W byłym suchym doku Helsingør od 2013 roku ma swoją siedzibę Maritime Museum (Muzeum Morskie). W Muzeum można zobaczyć modele statków, a także specjalne wystawy poświęcone nawigacji, duńskiej służbie łodzi ratunkowych, latarniom morskim, budowie statków i życiu żeglarzy od XVI wieku.

Helsingør

Fredensborg

Zaraz po Amalienborgu, najczęściej użytkowanym zamkiem przez rodzinę królewską jest Zamek królewski Fredensborg. Ogród zamkowy jest jednym z największych ogrodów historycznych Danii, łączy on zamek z jeziorem Esrum. Na terenie parku znajduje się 69 figur kamiennych z lat 1764-1784. Odbywają się tutaj ważne spotkania państwowe oraz uroczystości rodziny królewskiej.

Na cmentarzu kościoła Asminderød pochowanych jest wielu znanych Duńczyków, m.in. duński poeta i dramaturg Johannes Ewald, baletmistrz Opery Królewskiej w Kopenhadze, August Bournonville oraz autor słów duńskiego hymnu królewskiego "Król Chrystian".

Fredensborg

Bornholm

Ta duńska wyspa określana jako Majorka Północy, położona 145 kilometrów od Kopenhagi, charakteryzuje się wspaniałymi plażami na południu oraz majestatycznymi klifami na północy. Będąc na Bornholmie koniecznie trzeba zobaczyć Hammershus, kompleks ruin średniowiecznego zamku, położony w północnej części wyspy. Przez wiele lat zamek popadał w ruinę, a mieszkańcy używali jego cegieł do budowy własnych domów. Dziś ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania za darmo i stanowią największą atrakcję wyspy.

Jedną z popularniejszych wędzarni na wyspie jest ta w Hasle. Na miejscu można zobaczyć, jak wygląda proces wędzenia śledzi, przysmaku charakterystycznego dla Bornholmu. Ponadto w sąsiadującym budynku mieści się ekspozycja o przeszłości Hasle, kamieniołomach granitu oraz kopalni gliny, które znajdowały się w okolicy. Położony 5 kilometrów na południe od Gudhjem rotundowy kościół obronny, Osterlars Kirke, w swoim wnętrzu posiada malowidła ścienne, ołtarz w stylu renesansowym oraz kamienną chrzcielnicę. Wiatrak w Årsdale jest jedynym działającym na wyspie wiatrakiem typu holenderskiego, zbudowanym w 1877 roku. Wewnątrz utworzono muzeum, w którym zobaczyć można mechanizmy młyna, w tym trzy ogromne, półtoratonowe żarna.

Bornholm

Wyspa Møn

Położona przy południowo-wschodnim krańcu Zelandii, Wyspa Møn, słynie przede wszystkim z wapiennego klifu Møns Klint. Głównym oraz jedynym miastem na wyspie jest Stege. W pobliżu klifów znajduje się letnia, romantyczna rezydencja, Liselund, wzniesiona w latach 90. XIX wieku przez francuskiego szlachcica Antoine'a de Bosc de la Calmette dla żony.

Przez wąski most na północno-zachodnim rogu wyspy można dotrzeć do wyspy Nyord, na której znajduje się mała wioska z uroczymi domkami, małym portem oraz unikalnym ośmiokątnym kościołem.

W południowo-zachodnim narożniku wyspa łączy się z malutką wyspą Bogø o wymiarach 3 na 7 kilometrów. Można tutaj zobaczyć m.in. starą szkołę z internatem oraz wiatrak z 1852 roku.

Wyspa Møn

Møns Klint

Wyrastający z Morza Bałtyckiego klif o wysokości 102-128 metrów i długości 7 kilometrów, Møns Klint, znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Møn. Białe ściany klifu kontrastują z niebiesko-zielonymi odcieniami morza oraz zielonymi lasami bukowymi od góry.

W 2007 roku w pobliżu klifów otwarto GeoCenter Møns Klint, muzeum zajmujące się geologią i przyrodą Danii. W muzeum można zobaczyć, jak na przestrzeni wieków kształtował się krajobraz oraz jak ewoluowały dzikie zwierzęta na przestani poszczególnych okresów. Wokół muzeum znajduje się las ze ścieżkami edukacyjnymi oraz punktami widokowymi nad klifem.

Møns Klint

Legoland Billund

Będący największą duńską atrakcją poza Kopenhagą, park rozrywki Legoland Billund jest pierwszym tego typu miejscem zbudowanym z klocków Lego. Otwarty w czerwcu 1968 roku na przestrzeni lat wiele razy był zmieniany i powiększany.

Nazywany sercem Legolandu, Miniland, od samego początku nie zmienił swoje położenia. Znajdziemy tutaj zbudowane z klocków Lego miniatury najsłynniejszych miejsc w Danii oraz na świecie.

W miasteczku Legoredo, rodem z filmów o dzikim zachodzie, zobaczymy kopalnie złota oraz indiański obóz. Na terenie parku znajduje się wiele tematycznych zakątków, m.in. kraina piratów, Ninjago World czy Duploland dla najmłodszych. Dla zwiedzających przygotowano całą moc atrakcji, jaką zapewniają różnego rodzaju kolejki górskie czy zjeżdżalnie wodne. Znajduje się tutaj także kino 4D, które pomieści nawet 600 osób. Goście Legolandu mogą skorzystać z oferty hotelu położonego na terenie parku.

Na wzór tego duńskiego parku rozrywki powstały inne, zlokalizowane w Kalifornii, Niemczech, Dubaju, na Florydzie, w Japonii, Anglii czy Nowym Yorku.

Legoland Billund

Spiralna wieża widokowa

Położona około godziny na południe od Kopenhagi, w lasach Gisselfeld Kloster, spiralna wieża widokowa dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ta 45-metrowa konstrukcja przenosi turystów na szczyt dzięki 900 metrowej promenadzie. Szczyt wieży znajduje się 135m nad poziomem morza i jest najwyższym, dostępnym punktem Zelandii. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć most Øresund, Turning Torso w Malmö, części panoramy Kopenhagi, w tym Bella Sky i Ørsted Works. Spacer po bukowym lesie na szczyt Leśnej Wieży i z powrotem to 3,2 kilometra. Wyprawa trwa około 2 godzin.

Spiralna wieża Dania

Jak dostać się do Danii

Planując podróż do Danii można wybrać jedną z dwóch opcji przeprawy promowej. Pierwsza i ta najbardziej spektakularna to podróż promem ze Świnoujścia do Ystad lub Trelleborga, a następnie mostem Oresund z Malmo do Kopenhagi. Most Oresund jest drugim najdłuższym na świecie mostem, który łączy dwa państwa, a podróż nim za każdym razem jest niezapomnianym przeżyciem. Osoby podróżujące samochodami, rezerwując prom ze Świnoujścia do Kopenhagi w cenie biletu promowego mają zawarty przejazd mostem. Dla osób pieszych z terminala promowego w Ystad odjeżdża autobus 866. Ten sam autobus zabiera pasażerów do Ystad z Kopenahagi, z przystanku przy hotelu Plaza. Do autobusu nie można wsiadać ze zwierzętami, nie zabiera on również rowerów. Podróż autobusem trwa około 1h 15 minut. Statki ze Świnoujścia do Ystad pływają codziennie, dwa razy w ciągu dnia, natomiast do Trelleborga raz dziennie. Na wszystkich statkach płynących do Szwecji pasażerowie mają możliwość relaksu i noclegu w kabinach oraz skorzystania z bogatej oferty restauracji, barów czy sklepu bezcłowego.

Do Danii można również dostać się drogą morską z Niemiec. Statki z portu w Rostocku dopływają do duńskiego Gedser, co dwie godziny, od samego rana aż do późnego wieczora, a podróż trwa nie całe dwie godziny. Szybkie, ekologiczne promy z Puttgarden do Rodby odpływają co pół godziny przez całą dobę, a podróż trwa zaledwie 45 minut.

Prom Dania

Aktywna Dania

Bezsprzecznie najpopularniejszą formą aktywności w Danii jest jazda na rowerze. Dla Duńczyków rower to zarówno środek transportu do pracy jak również element aktywnej turystyki. Bałtycka trasa rowerowa prowadzi swoimi ścieżkami po najpiękniejszych duńskich zakątkach. Ta podzielona na 14 etapów trasa ma długości 820 kilometrów. Znajduje się na niej wiele zamków, historycznych miejsc oraz unikalnych miasteczek.

Na terenie całego kraju nie napotkamy większych trudności z wypożyczeniem roweru.

Na duńskich plażach nie sposób zaznać ścisku olbrzymiej ilości turystów. Jeśli chcesz spróbować sportów wodnych to nie ma lepszego miejsca niż Dania. Można tutaj uprawiać kajakarstwo, kitesurfing i windsurfing. Najlepszym miejscem do uprawiania windsurfingu jest Zatoka Klitmøller w północnej Jutlandii, nazywana również Cold Hawaii.

Rower Dania

Góra