Położona w północnej Europie Finlandia słynie z ogromnej ilości jezior, saun oraz siedziby św. Mikołaja.
Chcesz zobaczyć wspaniałe zjawisko zorzy polarnej, a może masz ochotę wziąć orzeźwiającą kąpiel w lodowatej wodzie? W takim razie musisz wybrać się do Finlandii zimą. Zobacz jarmark bożonarodzeniowy w Helsinkach, Turku, Porvoo czy Rovaniemi i daj się ponieść świątecznej gorączce.
W okresie letnim Finowie uwielbiają zostawić za sobą codzienne życie i zaszyć się na odludziu, wśród ciszy i spokoju. Po długiej i surowej zimie lato celebrowane jest tutaj ze zdwojoną siłą. Na terenie całego kraju rozsiane są domki, położone najczęściej w górach lub na wodą, gdzie można wypocząć z dala od miejskiego zgiełku.
Jesteś zapalonym fotografem? Jesień to idealny czas na fotografowanie zmieniającej się przyrody. Przygotowane do pieszych wędrówek trasy przystosowane są w zależności od indywidualnych umiejętności. Jest to również idealny czas do uprawiania kajakarstwa, wędkarstwa oraz kolarstwa górskiego.
Wiosna trwa w Finlandii dosyć krótko, a w północnej części kraju jeszcze w kwietniu leży śnieg. To okres kiedy mieszkańcy Finlandii świętują Wielkanoc oraz obchodzone 1 maja święto „Vappu”, będące zakończeniem zimy.
Jeśli kochasz przyrodę, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie nowych kultur, to Finlandia jest miejscem właśnie dla Ciebie. To miejsce, gdzie można się zatrzymać na chwilę, odpocząć od dnia codziennego i obcować wśród wspaniałej przyrody.
Zabierz całą rodzinę i wybierz się na północ Finlandii, by odwiedzić krainę świętego Mikołaja, a następnie na południu krainę Muminków, gdzie znowu poczujesz się jak dziecko. Oba te miejsca dostępne są dla turystów przez cały rok.
Początkujący oraz doświadczony, stary czy młody wędkarz poczuje się tutaj jak ryba w wodzie. Większość letnich domków w Finlandii powstała w pobliżu jezior i stawów między innymi za względu na fakt, że jedna trzecia mieszkańców w wolnych chwilach łowi ryby.
Nieodłącznym elementem fińskiego życia są sauny. Każdy turysta w czasie pobytu powinien skorzystać z sauny, by zrozumieć fińską kulturę i poczuć się jak mieszkaniec tego kraju. Mówi się, że ich liczba sięga od dwóch do trzech milionów. W jakiejkolwiek części kraju będziemy się znajdowali, nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem pobliskiej sauny.
Ciekawe miejsce w Finlandii.
Tego miasta chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To tutaj codziennie przeprawia się drogą morską ogromna liczba turystów z portów w Szwecji, Estonii czy Rosji. To nowoczesne, pełne kontrastów i zieleni miasto sprawi, że poczujesz się jak w domu. Plac Senacki wraz katedrą luterańską oraz pomnikiem Aleksandra II, cara Rosji to najstarsza część miasta, którą koniecznie trzeba zobaczyć. W obrębie placu znajduje się również Pałac Rządu czy budynek Uniwersytetu Helsińskiego.
Pięć stożkowych kopuł przypominających księżycowe kratery na placu Lasipalatsi to część Muzeum Sztuki Amos Rex. Cały kompleks, w którego skład wchodzą m. in. podziemne sale wystawowe jest miejscem wartym odwiedzenia choćby na krótką chwilę.
Będąca największą w Europie Północnej i Zachodniej cerkiew Uspienska swoim wyglądem zapiera dech w piersiach zarówno z zewnątrz, za sprawą pokrytych złotem kopuł, jak i w środku dzięki wyjątkowym ikonom oraz swojemu bizantyjskiemu stylowi.
Podziemny kościół wykuty w skale, Temppeliaukio, to kolejne miejsce jakie trzeba zaznaczyć na mapie planując zwiedzanie Helsinek. Owalna sala kościoła oświetlana jest naturalnym światłem, dzięki kopule dachu przepuszczającej promienie słoneczne. Ze względu na bardzo dobrą akustykę, organizowane są tutaj liczne koncerty.
Stworzony z połączonych ze sobą ponad 600 rur, przypominający ograny, pomnik Sibileusa jest jedną z uwielbianych atrakcji miasta. Chociaż początkowo dzieło to uważane było za hańbę dla ojczyzny i samego Sibileusa, to ważącą 24 tony rzeźbę dzisiaj uznaje się jako idealnie opisującą muzykę tworzoną przez kompozytora.
Będąc w Helsinkach praktycznie na każdym kroku można natknąć się na zabytki oraz nowoczesne instalacje i budynki. Dzięki dobrze rozwiniętemu transportowi publicznemu nie ma większego problemu by dostać się z jednego końca miasta na drugi.
To pełne średniowiecznych nawiązań miasto, znane jest dzięki odbywającym się tutaj festiwalom i wydarzeniom kulturalnym. Nie bez powodu w 2011 roku Turku było Europejską Stolicą Kultury. Jest idealnym miejscem dla osób spragnionych kontaktu ze sztuką. Od festiwali: filmów animowanych, tygodnia poezji, performensu i sztuk scenicznych czy festiwalu muzyki współczesnej, poprzez średniowieczny festiwal, nawiązujący do wszystkiego co działo się w mieście w 1400 roku, aż po spotkania ze znajomymi nad brzegiem rzeki, będącej w okresie letnim sercem miasta.
Pełen rodzinnych tajemnic, za sprawą konfliktu dwóch braci, jest zamek Turku. Ten najpopularniejszy zabytek miasta możemy zobaczyć w całej okazałości dzięki odbywającym się tutaj wystawom oraz udostępnionym dla zwiedzających salom zamkowym i lochom.
Równie popularnym i wartym zobaczenia miejscem jest Katedra. Ta znajdująca się w centrum miasta świątynia jest najważniejszym budynkiem religijnym w Finlandii. Ponieważ przez długi czas była ona traktowana jako najważniejsze miejsce pochówków w całym kraju, liczbę spoczywających tutaj osób można liczyć w tysiącach. W podziemiach kościoła znajduje się m.in. dziewięćdziesiąt ceglanych grobowców, a pośród spoczywających biskupi, królowa Szwecji, szwedzka księżniczka czy szkocki najemnik.
Ocalała z wielkiego pożaru w 1827 roku część miasta Luostarinmäki z drewnianymi domami, przetrwała do dnia dzisiejszego i została przekształcona w muzeum. Te niezmienione od początku swojego istnienia domy przeniosą nas w przeszłość, a biorąc udział w pokazach rzemieślniczych poczujemy się jak mieszkańcy. Pomimo stworzenia tutaj muzeum, niektórzy mieszkańcy pozostali w swoich domach aż do końca życia.
Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w Turku muzea. Tym najpopularniejszym jest Forum Marinum. To morskie muzeum posiada w swojej kolekcji około 100 łodzi. Eksponaty zobaczymy wewnątrz budynku oraz na zewnętrznym dziedzińcu. Znajduje się tutaj m. in. ostatni na świecie drewniany żaglowiec z trzema masztami, stara łódź straży przybrzeżnej oraz łódź policyjna, a także łodzie chłopskie, wiosłowe, wyścigowe czy rekreacyjne.
Kto z nas nie kojarzy słynnej bajki o wspaniałym, chociaż nieraz niebezpiecznym świecie Muminków, gdzieś na terenie Finlandii? Wersja telewizyjna powstała na podstawie serii książek, z których pierwsza pojawiła się w 1945 roku. W 1993 roku na wyspie Kailo powstał park rozrywki poświęcony rodzinie Muminków oraz pozostałym bohaterom książek. Największą atrakcją parku jest dom Muminków, wyglądający dokładnie jak ten, który pamiętamy z bajki. Na posterunku policji można spotkać Bobka, a w parku wylegującego się na hamaku Tatę Muminka. W obozie Włóczykija posłuchamy jego zapierających dech w piersiach historii, a przy molo Muminków spotkamy Edwarda olbrzyma. Paszczak zaprasza do ogrodu, a Ryjek do swojego letniego domku. To tylko część, spośród wielu atrakcji czekających na miejscu. W czasie zabawy goście mogą skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Wszystko oczywiście zachowane w bajkowym klimacie.
Świat Muminków otwarty jest w sezonie letnim codziennie, jesienią tylko w wybrane dni, a zimą podczas ferii.
Będące jednym z sześciu średniowiecznych miast Porvoo, słynie ze starego miasta, gdzie do dzisiaj zobaczyć możemy przepiękne, drewniane domki. Do tego położonego około 50 kilometrów od Helsinek miasta, organizowane są jednodniowe wycieczki ze stolicy. Sercem starego miasta jest Katedra Porvoo kilkakrotnie zniszczona przez pożary. Po ostatnim podpaleniu w 2006 roku, podczas którego ucierpiał dach, katedrę odbudowano ponownie w 2008 roku. Położone nad rzeką urocze, czerwone, drewniane domki stojące przy brukowanych uliczkach mieszczą kameralne sklepiki i kawiarnie znane w całym kraju. W budynku starego dworca kolejowego stworzono galerię sztuki, letnią kawiarnię oraz sklepiki z narzędziami. Miejscem, które bez wątpienia trzeba odwiedzić jest mieszczący się w magazynie przy budynku starego dworca kolejowego sklep z lokalnymi rękodziełami oraz pamiątkami. Spacerując po starym mieście można odwiedzić jedną z wielu uroczych restauracji oraz kawiarni, w których mieszkańcy spotykają się z przyjaciółmi i sąsiadami w czasie wolnym.
Najwyższa w krajach skandynawskich latarnia morska o wysokości 52 metrów znajduje się na małej wysepce Bengtskär, przy wejściu do Zatoki Fińskiej, 25 kilometrów od Hanko. W latarni morskiej zbudowanej w 1906 roku otwarto kawiarnię z restauracją oraz przygotowano pokoje hotelowe dla gości. W sześciu pokojach z widokiem na morze mieszczą się łącznie 24 łóżka.
Po wybudowaniu latarni wyspę zamieszkiwało przez cały rok 5 latarników wraz ze swoimi rodzinami. Podczas gdy mężczyźni pracowali w latarni, kobiety zajmowały się dziećmi i domem. W 200 roku latarnia trafiła w prywatne ręce – Fundacji Uniwersytetu w Turku. Od 1995 roku w latarni znajduje się muzeum udostępnione dla zwiedzających, z wystawami przedstawiającymi życie latarników, bitwę pod Bengtskär oraz naturę archipelagu. Na wyspę można dostać się wyłącznie drogą morską. Z portu w Kasnäs rejs statkiem trwa zaledwie godzinę. Również z portu wschodniego w Hanko organizowane są wycieczki na wyspę zawierające zwiedzanie wyspy, wstęp do muzeum oraz lunch.
Woda, świeże powietrze i rower? Chociaż spośród 6.5 tysiąca wysp, zamieszkanych jest tutaj zaledwie ponad 60, wakacje na Wyspach Alandzkich będą tymi, które zapamiętasz na długo i nieraz zapragniesz tu powrócić.
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest jedyne miasto tego archipelagu - Mariehamn, będące jednocześnie stolicą. Centrum miasteczka to idealne miejsce na relaksujący spacer aleją lipową, za sprawą której Mariehamn nazywane jest "miastem tysiąca lip". Do znajdującego się tutaj portu dopływają zarówno duże statki pasażerskie z portów w Szwecji oraz Finlandii jak i małe prywatne łodzie. Spacerując po Dzielnicy Morskiej można podziwiać drewniane łódki oraz kupić pamiątkę w jednym z rzemieślniczych sklepów.
Dla fanów zamków, tajemnic i poszukiwań skarbów idealne miejsce to zamek w Kastelholm w gminie Sund. Ten będący jedną z pięciu najstarszych twierdz na wyspach oferuje możliwość poszukiwania skarbu czy przebrania się za „royalsa”. Dla dzieci organizowane są latem zajęcia, a cała rodzina może wziąć udział w dniach rzemiosła i sztuki. W pobliżu zamku znajduje się Skansen im. Jana Karlsgårdena oraz muzeum więzienne Vita Björn.
Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała forteca w Bomarsund. Na terenie tej zbudowanej przez Rosjan w latach 30. XIX wieku fortecy znajdowały się trzy warowne wieże. W głównej części twierdzy stacjonował rosyjski garnizon Wysp Alandzkich oraz mieściły się biura komendanta. W niedalekiej odległości od kompleksu wybudowano przypominającą miasto osadę, gdzie mieszkało wojsko. Po bombardowaniu podczas wojny krymskiej obiekt nie został odbudowany. Do dnia dzisiejszego jest on udostępniony dla zwiedzających.
Jeśli szukasz spokojnego miejsca do odpoczynku z całą rodziną, idealnym miejscem będzie stara wioska rybacka Käringsund w Eckerö, położona w zachodniej części wysp. Najpopularniejszą rozrywką jest tutaj oczywiście łowienie ryb. Na najmłodszych uczestników czeka wycieczka safari podczas której zobaczą jelenie, daniele, dziki, strusie i lamy.
Wizyta w saunie nad jeziorem, a może w najstarszej saunie publicznej w Finlandii wybudowanej w 1906 roku? Na takie atrakcje można liczyć w Tampere, miejscu uznawanym za stolicę saun. To miejsce, gdzie narodził się największy przemysł w Finlandii. W obrębie miasta znajduje się Nokia, miejscowość od której nazwę wzięła słynna na całym świecie firma. Przez centrum miasta przepływa kanał Tammerkoski, nad którym znajdują się stare budynki fabryk, które przekształcono w muzea, klimatyczne restauracje oraz kino. Tampere znane jest również jako miasto muzeów, tych klasycznych oraz takich trochę niekonwencjonalnych.
Biblioteka Metso mieści się w przypominającym skorupę ślimaka budynku. Z lotu ptaka budynek przypomina ptaka niosącego tarczę.
Jako jedyne na świecie Tampere posiada muzeum Muminków. Tutaj dowiesz się wszystkiego czego jeszcze nie wiesz o tej sympatycznej rodzinie oraz ich przyjaciołach. Zakupioną w sklepie z pamiątkami pocztówkę możesz wysłać ze specjalną pieczęcią Muminków. Największą atrakcją muzeum jest 5-cio piętrowa replika domu Muminków, będące perfekcyjnym odwzorowaniem domu, który mogliśmy oglądać w bajkach.
Oczywiście Tampere to nie tylko muzea, sauny i restauracje. Znajdziemy tutaj wiele historycznych miejsc wartych uwagi.
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, położona w sercu miasta świątynia robi wspaniałe wrażenie między innymi dzięki głównej kopule, której wysokość sięga 17 metrów.
We wschodniej części miasta znajdziemy katedrę, której wnętrze już w czasie powstawania budziło kontrowersje. Wszystko za sprawą fresku „Ogród śmierci” Simberga, który uważany był za nieodpowiedni dla wnętrza kościoła. Dzisiaj dzieło to nazywane jest arcydziełem fińskiej symboliki.
Będąca najwyższą wieżą widokową krajów skandynawskich, 168-metrowa wieża Näsinneula jest największą atrakcją miasta. Na szczycie znajduje się platforma widokowa oraz restauracja. Zwiedzających na szczyt zabierają ekspresowe windy.
Spokojny wypoczynek wśród jezior, lasów, w uroczej miejscowości? Idealne miejsce to fińska Savonlinna. Wybudowany na wysepce średniowieczny zamek Olavinlinna jest największą atrakcją miasta. To tutaj odbywa się od 1912 roku znany w całym kraju Festiwal Operowy. W niedalekiej odległości od zamku poczuć można wyjątkowy klimat miasteczka. Wszystko dzięki historycznemu centrum z brukowanymi ulicami oraz drewnianymi domami, które zapraszają turystów do znajdujących się w nich obecnie restauracji oraz rzemieślniczych sklepów.
Dla mieszkańców tej położonej pośrodku krainy jezior miejscowości ważną historyczną postacią jest św. Olaf. Niezapomnianym przeżyciem bez wątpienia będzie udział w jednej z wielu imprez organizowanych dla upamiętnienia tego świętego. Nawiązujący do św. Olafa, czarny baran, który według legendy ocalił zamek, często spotykany jest na pamiątkach jakie można kupić w lokalnych sklepach, przedmiotach codziennego użytku a nawet na lokalnie produkowanym, rzemieślniczym piwie.
Jeden z największych, drewnianych kościołów na świecie, znajduje się w Kerimäki, miejscowości położonej w niedalekiej odległości od Savonlinna. Ta robiąca niesamowite wrażenie świątynia, może pomieści aż 5 tysięcy osób.
Niezależnie o jakiej porze roku odwiedzimy Savonlinnę, nigdy nie będziemy się tutaj nudzili, a to wszystko za sprawą urokliwych rejsów statkiem po jeziorach latem oraz safari na skuterach śnieżnych zimą.
Chyba każdy z nas będąc dzieckiem w okresie świątecznym pisał listy do świętego Mikołaja w Laponii. Dzisiaj mamy możliwość by porównać nasze wyobrażenia o wiosce św. Mikołaja oraz pracujących w niej pomocnikach z rzeczywistością. Kilka kilometrów od Rovaniemi znajduje się wioska św. Mikołaja. To tutaj w jego biurze możemy porozmawiać z tym uroczym, starszym panem a nawet zrobić sobie z nim zdjęcie. Na poczcie wyślemy list ze specjalnym stemplem i zaopatrzymy się w przeróżne pamiątki związane z Laponią oraz św. Mikołajem. Być może podczas obiadu zobaczysz panią Mikołajową krzątającą się po kuchni.
Gdzie może znajdować się największy na świecie fort śnieżny jak nie w Laponii? Ta potężna, śnieżna budowla co roku przyciąga wielu turystów z całego świata. Do kaplicy, która co roku wygląda tak samo przybywa wiele par z całego świata by stanąć na ślubnym kobiercu. Restauracja oraz hotel każdego roku budowana jest według tego samego schematu, pozostała część natomiast co roku jest zmieniana.
Laponia to przede wszystkim miejsce dla tych, którzy zmęczeni codziennością i zgiełkiem miasta chcą odpocząć pośród przyrody, doświadczyć niezapomnianych wrażeń i podziwiać jedyne w swoim rodzaju widoki.
Z Polski do Finlandii można dostać się drogą morską na trzy sposoby. Ponieważ z żadnego z polskich portów nie wypływa bezpośredni statek, trzeba skorzystać z rejsu łączonego przez Szwecję lub dojechać do któregoś z portów, skąd odpływają statki bezpośrednio do Finlandii.
Najkrótsze połączenie promowe to rejs z estońskiego portu w Tallinie do Helsinek. Podróż nowoczesnymi statkami trwa zaledwie dwie godziny, a promy odpływają kilka razy dziennie. Minusem tego połączenia jest długa trasa do pokonania samochodem.
Z niemieckiego portu w Travemunde do Helsinek odbywają się codziennie rejsy. Podróż trwa około trzydzieści godzin. Podczas rejsu pasażerowie wypoczywają w komfortowych kabinach oraz mają możliwość skorzystania z bogatej oferty restauracji, kawiarni oraz baru. W czasie letnim na statkach odbywają się różnego rodzaju koncerty oraz wydarzenia skierowane zarówno dla tych starszych jak i najmłodszych pasażerów.
Ostatnią możliwością podróży drogą morską jest rejs łączony przez Szwecję. Podróż rozpoczyna się w Gdańsku, skąd odpływa prom do szwedzkiego portu w Nynashamn. Statki wypływają od poniedziałku do soboty, a w sezonie przez cały tydzień. Podróż trwa 19 godzin, w tym czasie pasażerowie mogą zrelaksować się kabinach bądź skorzystać z oferty restauracji, baru oraz strefy relaksu. Po zakończeniu rejsu, z portu w Nynashamn należy przedostać się do oddalonego o 60 kilometrów Sztokholmu, skąd odpływają promy do Helsinek oraz Turku. Rejs do portu w Helsinkach trwa około 18 godzin, natomiast do portu w Turku ok. 12 godzin. Promy na oby trasach kursują codziennie, a podczas rejsu na nowoczesnych promach pasażerowie mogą skorzystać z bogatej oferty restauracji, kawiarni, sklepów oraz wypocząć w wygodnych kabinach.
Masz niespożyte pokłady energii? Świetnie! Finlandia to miejsce, gdzie nie sposób się nudzić. O każdej porze roku znajdziesz tutaj tyle różnego rodzaju aktywności, że nie sposób zliczyć na palcach jednej ręki.
Na terenie Finlandii znajduje się około 188 tysięcy jezior. Wiadomym jest więc, że duża część aktywności związana jest z wodą. Sporą popularnością cieszą się nawet kilkudniowe wycieczki kajakowe, podczas których można podziwiać naturę oraz zwierzęta żyjące na terenie Finlandii.
Na terenie całego kraju znajduje się wiele szlaków rowerowych. W zależności od ukształtowania terenu oraz stopnia zaawansowania każdy znajdzie odpowiednią trasę, przystosowaną do indywidualnych wymagań.
Dla fanów sportów zimowych Finlandia oferuje około 75 ośrodków narciarskich, gdzie można wybrać się samemu lub całą rodziną. Dużą popularnością cieszy się safari na skuterach śnieżnych pośród niezliczonej liczby jezior oraz pełnych śniegu lasów. Wspinaczka lodowa to forma aktywności zarówno dla osób z doświadczeniem jak i tych początkujących. Doświadczeni instruktorzy pokażą krok po kroku jak się wspinać, a pomiędzy kolejnymi ścianami odpocząć można przy ognisku.