Norwegia, drugi, zaraz po Islandii najsłabiej zaludniony kraj Europejski. Słynie z największej liczby fiordów na świecie.
Norwegia to fiordy i intrygująca, surowa przyroda. Jak wszystkie skandynawskie kraje, również Norwegia jest miejscem, gdzie podróżować można przez cały rok. Wszystko zależy tylko od tego, czy jesteś fanem sportów zimowych, czy preferujesz aktywność w okresie letnim. Dla Norwegów narciarstwo jest sportem narodowym, a dzięki klimatowi, w wysokogórskich ośrodkach sezon narciarski trwa już od jesieni, całą wiosnę, a gdzieniegdzie nawet latem. Wędkarze mogą wybrać się tutaj na połowy przez cały rok. Wszystko zależy tylko do tego, czy wolą łowić nocą w świetle promieni północnego słońca, czy może podczas zorzy polarnej w przeręblach. Dla całych rodzin zwłaszcza wraz z małymi dziećmi zaleca się podróż do Norwegii w sezonie letnim. Można wtedy bez przeszkód podróżować, zwiedzać, odkrywać tą przepiękną krainę wzdłuż i wszerz.
Mówi się, że Norwegowie należą do najszczęśliwszych ludzi na ziemi. Ciężko im się dziwić... Kto z nas nie chciałby mieszkać w tej krainie fiordów, tak dzikiej, nieodkrytej i niezniszczonej działalnością człowieka. Należy jednak pamiętać, że Norwegia to nie tylko piękne widoki, ale również nieznana i często niebezpieczna natura. Dlatego kraj ten szczególnie polecany jest dla osób lubiących ruch i aktywną turystykę. W wycieczkach górskich czy rowerowych, dzięki różnym stopniom trudności brać udział mogą nie tylko specjalnie przygotowani sportowcy, ale również całe rodziny. Pamiętając o tych, którzy nie są fanami sportu, Norwegia oferuje beztroski urlop spędzony na którejś z piaszczystych plaż, które rozciągają się od południa aż po daleką północ. W sezonie letnim na plażach zlokalizowanych w południowej części kraju temperatura wody sięga nawet 23 stopni Celsjusza. Wszystko dzięki ogrzewającemu całe norweskie wybrzeże prądowi zatokowemu. Południowe plaże to idealne miejsce dla fanów wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Im wyżej na północ tym zimniej, a co za tym idzie plażowanie traci urok.
Ciekawe miejsce w Norwegii.
Miejscem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Oslo jest twierdza Akershus. Zamek na terenie twierdzy przez setki lat służył władcom Norwegii. Obecnie na terenie twierdzy mieszczą się muzea. Pałac Królewski znajdujący się w centrum miasta pełni rolę oficjalnej siedziby norweskich monarchów, gdzie podczas uroczystych obiadów przyjmowane są zagraniczne głowy państw. W obrębie pałacu znajduje się udostępniony dla zwiedzających park z rzeźbami.
Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Oslo jest Park Nagich Rzeźb Gustawa Vigelanda, gdzie zobaczyć można 212 rzeźb z kamienia oraz brązu. Najsłynniejszą z nich jest Monolitten, kolumna składająca się z rzeźb 121 nagich osób w różnym wieku. Ratusz w Oslo to miejsce, gdzie siedzibę swoją mają władze miasta. Co roku odbywa się tutaj ceremonia wręczenia pokojowej nagrody Nobla. Na wzgórzu Holmenkollen zobaczyć można natomiast oficjalnie otwartą w 2010 roku skocznię. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa ze wspaniałą panoramą na Oslo.
Określane jako Miasto Siedmiu Wzgórz, Bergen jest drugim co do wielkości miastem w Norwegii. To miejscowość portowa oraz uniwersytecka z charakterystycznymi drewnianymi domami. Znajdziemy tutaj sporą ilość muzeów, m.in. muzeum morskie, muzeum sztuki czy muzeum techniczne.
Miejscem dla całej rodziny jest Bergen Aquarium, gdzie znajduje się ponad 60 zbiorników z rybami i bezkręgowcami morskimi. Na terenie akwarium zobaczymy również foki, pingwiny, małpy oraz gady.
Najpopularniejszym miejscem jakie trzeba zobaczyć w Bergen jest hanzeatyckie nabrzeże Bryggen, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Część ze znajdujących się tutaj budynków przetrwała od czasów, kiedy to Bryggen stanowiło centrum hanzeatyckiej działalności handlowej w Norwegii. Obecnie to bardzo modne miejsce z muzeami, licznymi restauracjami, sklepami oraz barami.
Z centrum miasta można dostać się kolejką na jedną z tzw. „gór miejskich” otaczających miejscowość - Fløyen. Trwająca 8 minut podróż, kończy się na wysokości 320 metrów, skąd roztacza się przepiękny widok na półwysep Bergen.
Miasto portowe Stavanger znane jest z połowu szprotek oraz z zakładów produkujących konserwy rybne. Na terenie miasta znajduje się wiele muzeów, m. in. Muzeum Stavanger, obejmujące klika historycznych budynków, które pokazuje historię miasta czy położony przy porcie Norweskie Muzeum Ropy Naftowej, otwarte od 1999 roku.
W centrum miasta znajduje się katedra, będąca najstarszą w Norwegii. W tym pochodzącym z ok. 1150 roku kościele można zobaczyć chrzcielnicę z ok. 1300 roku, krzesło biskupie z 1925 roku oraz przy wejściu do zakrystii rzeźby królów.
Stara, zabytkowa część miasta słynie z białych, drewnianych domków z XIX i XX wieku. Na terenie starego miasta znajduje się również Norweskie Muzeum Konserw.
Około godzinę drogi samochodem od Stavanger znajduje się słynny stromy klif zakończony prawie płaskim szczytem o wymiarach ok. 25x25 metrów – Preikestolen. Spacer ścieżką, miejscami stromą zajmuje w dwie strony około 2-3 godziny, a trasa liczy wynosi 3.8 kilometra w jedną stronę.
Ze Stavanger odbywają się rejsy po wspaniałym fiordzie Lysefjord. Podczas rejsu podziwiać można Preikestolen oraz na końcu fiordu 1110-metrową górę Kjerag.
Wielopasmowy wodospad Tvindefossen o wysokości 116 metrów ze względu na bliskie położenie europejskiej trasy E16 jest częstym miejscem postojów autokarów wycieczkowych. Bezpośrednio przy wodospadzie znajduje się kemping. Istnieje wiele historii dotyczących właściwości wody, według jednej z nich woda z wodospadu jest źródłem młodości.
Największym oraz najgłębszym fiordem w Norwegii jest Fjord Sogne. Rozciągający się na długości 204 kilometrów wzdłuż lądu jest jednym z najpiękniejszych i najdzikszych norweskich krajobrazów. Na całej długości fiordu położonych jest wiele miejscowości. Turyści mają możliwość skorzystania na miejscu z wielu atrakcji. Wzdłuż całego fiordu znajdziemy wiele miejsc spacerowych. Największa ilość obszarów górskich idealnych do wspinaczek znajduje się w najbardziej wewnętrznej połowie fiordu. Miejsce to jest idealne również dla fanów kajakarstwa. Organizowane są tutaj liczne wycieczki z przewodnikami oraz kursy, wszystko dostosowane zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych uczestników. Zwiedzający mogą skorzystać z bogatej oferty rejsów, wycieczek po okolicznych miejscowościach z przewodnikiem oraz wypraw rowerowych.
Jedną z najpopularniejszych tras turystycznych Norwegii jest Droga Trolli. Ta serpentynowa, górska droga otwarta w 1936 roku przez króla Norwegii Haakona VII co roku przyciąga tysiące turystów. Można z niej korzystać od przełomu maja i czerwca aż do przełomu października i listopada, kiedy to po pojawieniu się pierwszego śniegu jest zamykana. Droga jest wąska ze stromym nachyleniem, dlatego mogą nią przejeżdżać pojazdy maksymalnie do 13,1 metrów. Na całej trasie znajduje się kilka parkingów oraz platform widokowych ze wspaniałymi, zapierającymi dech w piersiach widokami, m. in. wodospadem Stigfossen. Otaczające drogę góry, osiągają wysokość do 1600 m n.p.m.
Geiranger, to mała miejscowość turystyczna, która znajduje się na brzegu fiordu Geirangerfjorden, będącego odgałęzieniem dużego fiordu Storfjorden. Stali mieszkańcy, których jest zaledwie 250, są stale zagrożeni przez osuwiska z góry Åkernese do fiordu, które mogą spowodować tsunami, zagrażające miasteczku. Podczas trwającego tutaj od maja do września sezonu turyści mogą skorzystać z oferty noclegowej pięciu hoteli oraz ponad dziesięciu pól namiotowych. W Geiranger znajduje się port przeznaczony dla statków wycieczkowych, będący trzecim co do wielkości w Norwegii. Podczas rejsu wycieczkowego można z bliska przyjrzeć się słynnym wodospadom Siedmiu sióstr, Bridal Veil oraz The Suitor, a także majestatycznym klifom fiordów oraz opuszczonym górskim farmom.
Lillehammer to norweskie miasto rozsławione przez organizowane tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie oraz turnieje Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. W urokliwym centrum miasta znajdują się drewniane domy z końca XIX wieku. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Maihaugen, jeden z największych skansenów w Europie Północnej. Na jego terenie znajdują kolekcje przestawiające życie mieszkańców Gudbrandsdalen od średniowiecza aż do dziś. Zobaczymy tutaj również salę koncertową mieszczącą ponad 700 osób, a także słupowy kościół Garmo z 1021 roku. Będąc w Lillehammer obowiązkowym punktem zwiedzania jest skocznia narciarska Lysgårdsbakken. Odbywające się na niej zawody może oglądać na żywo 35 tys. widzów, z czego 7.5 tys. osób może zająć miejsca siedzące.
Niedaleko miasta znajdują się słynne ośrodki narciarskie w Hafjell oraz w Kvitfjell będące rajem dla fanów sportów zimowych.
Chcąc wybrać się do Norwegii, mamy dwie możliwości podróży promami. Pierwsza opcja to podróż ze Świnoujścia, Gdyni lub Gdańska promem do Szwecji, a dalej samochodem do wybranego norweskiego rejonu. Drugą i najpopularniejszą opcją jest podróż samochodem do Danii, a następnie statkiem do Norwegii. Z duńskiego portu w Hirtshals wypływają promy do norweskich miejscowości Larvik, Langesund, Kristiansand, Stavenger oraz Bergen. Statki pływają codziennie, a na swoje pokłady zabierają pasażerów pieszych, samochody osobowe, motocykle, kampery oraz samochody dostawcze i ciężarowe. Również w Danii znajduje się port Frederikshavn, z którego odpływają statki armatora Stena Line do Oslo. Przewoźnik Color Line oferuje natomiast rejsy z niemieckiego portu w Kiel do Oslo. Podczas tej odbywającej się codziennie, 20-sto godzinnej podróży pasażerowie mogą zrelaksować się w wygodnych kabinach oraz skorzystać z bogatej oferty restauracji, kawiarni, spa oraz sklepów.
Chcąc wymienić wszystkie możliwości uprawiania aktywnej turystki w Norwegii, stworzylibyśmy referat na ładnych klika stron, dlatego postaramy się przedstawić te najpopularniejsze, ale również najciekawsze.
Spacer po lodowcu? Dlaczego nie! Pamiętaj tylko żeby w taką podróż wybrać się z profesjonalnym przewodnikiem, nigdy samemu.
Przemierzyć Norwegię na rowerze to dopiero wyczyn. My zalecamy trochę krótsze wypady. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze oraz dobrze przygotowanym ścieżką rowerowym, każdy może skorzystać z tej formy aktywności.
Wędrówki po górach to chyba najpopularniejsza forma aktywności letniej wśród turystów. Można tutaj wybrać się na wędrówkę po fiordach czy lodowcu. Wśród 46 parków narodowych, bez problemu znajdziemy trasę przystosowaną do indywidualnych możliwości.
Wśród Norwegów dużą popularnością w sezonie letnim cieszą się wyprawy kajakowe. Zabierają oni ze sobą namioty i ruszają w kilkudniową podróż by wypoczywać pośród dzikiej przyrody. Warto wiedzieć, że w Norwegii można rozbić namiot na 48 godzin praktycznie wszędzie.
Pisząc o aktywnościach, nie można zapomnieć o zimie i narciarzach. Na terenie całego kraju znajdziemy oprócz ośrodków narciarskich przystosowanych dla całych rodzin, specjalnie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego. Ci, którzy nie są fanami nart mogą wybrać inne aktywności, np. psie zaprzęgi czy spacer z rakietami śnieżnymi.
Uprawiając jakikolwiek rodzaj aktywności w Norwegii pamiętajmy, żeby pozostawić przyrodę w takim samym stanie jak zastaliśmy.